Sökresultat


Du sökte på:

Resultatsida: 1


1. Chemnitzer Kabarett
4:e Teatern (Info)
A Capella Teatern
Aartselaars Toneel Gezelschap -ATG Aartselaar
Abbaye de Villers-la-Ville Ferme de l'Abbaye
Achilles Gautier
Achim Mensing
achverband Freier Theaterschaffender in Hamburg e.V. Torsten Diehl
ADMINISTRATIE & ZAALVERHUUR
Aenne Quinones
Agency North
AHAA teatteri
AktÖr (Info)
Alambic Studio Théâtre
Alba Theaterhuis
Alexander Theatre, Contact person: Marianna Kajantie Director
ALIS (Info)
Altes Schauspielhaus und Komödie im Marquardt
Altonaer Theater
Amatörteaterns Riksförbund (Info)
Amsterdam School of the arts
Amsterdams Marionetten Theater
Andreas Roels
Andrew Dallmeyer
Anette Skåhlberg
Angereds Teater
Anhaltisches Theater Dessau
Anita Molander (Anita Molander)
Anja Kirsten
Anna Theorell
Anne Downie
Anni Ruhland
Antoine-Simone Berriau
Arca Theater /Theater Tinnenpot
Arkadas Theater
Arrazzo Tanztheater Gabriele Staiger
ARTAE Club de Théatre, Office municipal de culture et de loisir de Le SOLER
artblau Dietrich Oberländer
ARTheater
Artistiktheater Olaf K. Spiers & Partner Olaf Kruffel
Arto Theater
Assitej International
Assitej Suomi Finland/Internationella förbundet för barn och ungdomsteater (Info)
Association du Théâtre Franco Suédois (Pia Eriksson)
Astrid Menasanch Tobieson
Atelier
Atelier Bastille
Atelier Théâtre Carole
Atelier Theater
Atelierteatern
ATHENA
Ats des Scènes Jean-Yves Brignon
Au Bec Fin
Auditorium du passage 44
AuGus-Theater Heinz Koch
Axel Bornträger
ÅBO SVENSKA TEATER
Ögonblicksteatern (Info)
Östgötateatern (Info)
B-Space.be
Backa Teater (alexander öberg)
Badische Landesbühne
Badisches Staatstheater Karlsruhe
bajazzo e.V. Dirk Hellmann
Bart Spaey
Bastille
Bayerischer Verband Freier
Bayerisches Staatsschauspiel
Börge Jansson
Bühne Marc Schnittger Marc Schnittger
Bühnen der Landeshauptstadt Kiel
Bühnen der Stadt Köln
Beeldend Theater de Musen
Bengt Ahlfors Comedia KB
Berliner Festspiele GmbH Int. Forum j. Bühnenangeh.
Berliner Kammerspiele
BIG BANG THEATRE
Big Wind musik.dans.teater
Bill Findlay 24 Hanway Street
Bill Grant
Blauw Vier vzw
Blutenburg-Theater - Münchens Kriminalbühne
Bochumer Symphoniker
Bockenheimer Warte (Theater am Turm)
Boom Chicago The Leidseplein Theater
Borås Stadsteater
Bouche à Oreille
Boudewijn Vander Plaetse
Bouffes du Nord
Bouffes Parisien
Bouffon Théâtre
Boulevardteatern
Brandenburger Theater
Bremer shakespeare company Renate Heitmann
Bremer Theater
Bronks
Buddy
Bund der Theatergemeinden
Bundesakademie für kulturelle Bildung, e.V. Thomas Lang
Bundesverband Freier Theater/BUFT
Bundesverband Theaterpädagogik
Byteatern
C.F.T - Centre Français du Théâtre
C.N.T - Centre National du Théâtre
Camilla Blomqvist
Carmen Vioreanu
Carolin Stoltz
Carrousel-Theater an der Parkaue
Cartoucherie - Théâtre de l'Aquarium
Cartoucherie - Théâtre de l'Epée de Bois
Casamax Theater,
Casino de Paris
Côté Village
Cecilia Palmgren (Cecilia Palmgren)
Centre Bohaimont
Centre Culturel "Sud-Haina"
Centre Culturel d'Andenne
Centre Culturel d'Ath
Centre Culturel d'Auderghem
Centre Culturel d'Eghezée
Centre Culturel d'Etterbeek - Espace Léopold Senghor
Centre Culturel de Bertrix
Centre Culturel de Braine-l'Alleud
Centre Culturel de Chapelle-les-Herlaimont
Centre Culturel de Chênée
Centre Culturel de Colfontaine
Centre Culturel de Gembloux
Centre Culturel de Huy
Centre Culturel de la région de Mons
Centre Culturel de Saint-Georges
Centre Culturel de Sambreville
Centre Culturel de Seraing
Centre Culturel de Sivry-Rance
Centre Culturel de Tubize
Centre Culturel de Visé
Centre Culturel de Waterloo - Espace Bernier
Centre Culturel de Watermael-Boitsfort
Centre Culturel de Welkenraedt
Centre Culturel des Roches
Centre Culturel et Artistique d'Ottignies
Centre Culturel et Artistique d'Uccle
Centre Culturel Jacques Franck
Centre Culturel Marius Staquet
Centre Culturel régional de Charleroi
Centre Culturel régional de Verviers Grand Théâtre de Verviers
Centre Culturel régional du Centre
Centre Culturel Théodore Fourmois
Centre des Riches-Claires
Centre Dramatique National Comédie de Saint-Etienne
Centre Dramatique National de Nice-Côte d'Azur Théâtre de Nice, Artistic Director: Jacques Weber Administrative Director: Yves Saussinan
Centre Dramatique National Orléans-loiret-centre au Carré Saint-Vincent
Centre Martiniquais d'Action Culturelle
Centre National du Theatre
Centre Temps Choisi
Centrum för dramatik (Isabella af Klintberg)
Chapelle des Brigittines
Charel Naveld
Charles Barron
Chassé Theater
Château de Modave
Château du Karreveld
Châtelet
CHRIS HANNAN
Christer Strandberg
Cie. De Koe
Cinnober Teater
Cinnober Teaterförening
Cinq Diamants
Cirkus Cirkör
Cirkus Elvira
Cirque Royal
Claeverke Viere
Claudia Coobs
Clem Du Four
Close-Act Mobile Visual Acts
CLOWN UGOLINO Klaus Lange
Clownen Raimondo
Cocomico Theaterprojekte Marcell Gödde
coldson film o scen ab
Collége Néerlandais Cité Universitaire Internationale -
Colombine teaterförlag (Berit Gullberg)
Comédie Claude Volter
Comédie de Paris
Comédie des Champs-Elysées
Comédie Italienne
Comedia Colonia Theater
Comedia Teater&Filmproduktion
Comedytrain / Toomler: Kontakt: Eva Posthuma de Boer
COMIC ON -Theater-Produktion Franz Zöhren
Commedia Theater Hamburg
Comoedia Mundi Ralph Brugger
Comoedia Mundi e.V. Fabian Schwarz
COMPAGNIE ACTE 3
Compagnie Altaïr
Compagnie Benoît Svahn
Compagnie de lÁlambic
Compagnie des Murmures
Compagnie des petits Carreaux
Compagnie Katchina
Compagnie Mirkat Sophie Buis
Compagnie Pirnica
Compagnie Renata Scant,
Compagnie Théâtrale de la Cité Direction artistique : Nicolas Hocquenghem
Compagnie Vincent Dheygre / Association Proscenium
COMPAGNIE VOLLARD
Compagnie Yvan Baudouin-Lesly Bunton
Companie Doedel
CONFEDERACY OF FOOLS Siggy Haering
Contemporary Drama
Contra-Kreis-Theater
Copyswede
Crossovermedia Oliver Blum
Crypte Saint-Paul
Crypte Saint-Sulpice Crypte de l'église Saint-Sulpice
Cullbergbaletten
Cult. Centr.- Amstelveen
Cult.Centr. Stadsschouwb
Cultural Contact Point Germany
Cultureel Centrum De Vest
Culturplan GmbH
CULTUURCENTRUM BRUGGE Stadsschouwburg
Dalateatern
Dalhalla Produktion
Dan Wilson
Dansens Hus
Darling Desperados
Das letzte Kleinod Jens-Erwin Siemsen
Das Meininger Theater
Das Schiff
Daunou
David Greig
David Harrower
David Rix
Davoud Rastgou
Düsseldorfer Schauspielhaus
De Bottelarij
De Bussel
De Dijk,
De Engelenbak
De Gebroken Spiegel
De Kleine Komedie
De Komeet VZW,
De Koninklijke Schouwburg
De Kopergietery
De Korre
De Krakeling
De Lawei
De Maaspoort Venlo BV
DE MACHINEFABRIEK
De Meervaart
De Metropole
De Onderneming
De Reynaertghesellen Hein Nackaerts
De Roovers
de Singel
De Tamboer
De Tijd
De Vieze Gasten/DVG De Storm
De Ware Vrienden
Dejazet
Desguinlei 25
Desperate Acts
Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen
Deutsche Oper am Rhein
Deutsche Theatertechnische Gesellschaft e.V. (DTHG)
Deutscher Bühnenverein Bundesverbd. Deutscher Theater
Deutscher Bühneverein
Deutscher Kulturrat e.V.
Deutsches National Theater Weimar
Deutsches Schauspielhaus
Deutsches Theater in Göttingen
Deutsches Theater und Kammerspiele Berlin
DEVENTER SCHOUWBURG
Die Komödie
Die Machtwächter,
DIE MIMOSEN Thomas Lüttgens
Die Pfefferminz-Prinzen Andreas Förster
Diligentia
Direction artistique : Nicolas Hocquenghem
Direction du theatre et des spectacles , Directeur : Dominique WALLON
Dirk Dobbeleers
Dirk H. Fröse (Dirk H. Fröse)
Dirk Schokkaert
Distel
Dix Heures
Dockteatern Sesam
Dockteatern Tittut
Dogtroep
DONALD CAMPBELL
dood paard
Dr. Bernhard Röhrig, Solokabarett Dr. Bernhard Röhrig
Draken teaterförlag (Charlott Neuhauser)
DramaDirekt (Elin Hökby)
Dramaten (Jacob Hirdwall)
dramatiker (Marianne Goldman)
Dramatikerförbundet (Anna Sjögren)
Drei Masken Verlag
Dresdner Ensemble Volker Metzler
DRIFT scenkonst (Carl Oscar Sjögren)
Drottningholms Slottsteater
Dunois
Duo Passepartout
DWARD-Freies Theater in Erlangen
E.T.A. Hoffmann-Theater
Echt Antwaarps Theater
Eddy Vanginckel
Edouard VII Sacha Guitry
Edwin Morgan
Eldorado
Elisabeth Åsbrink (Margareta Petersson)
Erik Holmdahl
Erik Ståhlberg (Erik Ståhlberg)
Ernst Musiktheater Winfried Walgenbach
Ernst-Deutsch-Theater
Erstes Kölner Wohnzimmertheater,
Erzählerin & Geschichtenspielerin Uschi Erlewein
Espace Cevennes
Espace Culturel "Le Garage"
Espace Jacques Prévert
Espace Jemmapes
Espace Kiron
Espace Marais
Espace Théâtral Scarabaeus
ESPOON KAUPUNGINTEATTERI
Eutiner Sommerspiele
FACT
Fast Food Theater Iris Winkler
Föreningen Svenska Kompositörer av Populärmusik
Föreningen Svenska Tonsättare
Ferme de Martinrou
Festival Vacances Théâtre de Stavelot Ancienne Abbaye de Stavelot
Festspiele der Stadt Bad Hersfeld
Feuer und Flamme Tania Klinger
Fidi's theater Friedrich Busch
Figi Theater Willhelm Pijperzaal
Figurentheater Fadenschein Angelika Rolle
Figurentheater Filou Fox Christian Kruse
Figurentheater Hille Puppille Hille Menning
Figurentheater Wolkenschieber Marc Lowitz
Fijnhouttheater
Finlandssvenskt Filmcentrum (Info)
FishBag Produkton
Fitz Kusz
Flöz Production
Folies Bergères
Folkoperan
Folkparkerna i Sverige
Folkteatern i Gävleborg
Folkteatern i Göteborg
Folmer Hansen Teaterförlag (Jens Widestedt)
Fons Vinck
Fontaine
Forlaget DRAMA
FortisCircustheater Scheweningen
Foyer Culturel de Libramont-Chevigny
Foyer Culturel de Saint-Ghislain
Foyer Culturel Jean Degouys
Foyer Populaire de Court-Saint-Etienne
Frans Busschots & Jef Mellemans
Frans Vlaskop
Freie Kammerspiele Köln,
Freie Kammerspiele Magdeburg
Freies Werkstatt-Theater,
Fria Keffo Teatern
Fria Teatern (Info)
Friche la Belle de Mai
Friedrichstadtpalast
Friteatern
Friteatern (martin lindberg)
Fritz-Rémond-Theater im Zoo
Gabriella Cederström (Gabriella Ceom Cederström)
Gaité-Montparnasse
Gasthuis
Gaston Genar
Gaston Van der Gucht
Göteborgs Stadsteater
Göteborgsoperan
Göttinger Puppen-/Schauspielbühne Jürgen Rassek
Geert Kimpen
Geert V. Vandermeulen
GEORGE GUNN
Georges Lambrechts
Gerd Hergen Lübben
Gerd Mikol
Gerhart-Hauptmann-Theater
Gert-Andreas Oberfell
Ges. f. musikal. Aufführungsrechte & m. Vervielf. rechte
Ges. z. Verwertung von Leistungsschutzrechten Prof. Ernst
Geschichten aller Art Martin Ellrodt
Gesellschaft für Bühnenmanagement mbH
Gewandhaus zu Leipzig
Ghislain Debray
Gigant
Gilis Willy
Goethe-Institut
Gotlands Teater
gottsunda teater
Goudse Schouwburg
Grand theatre
Gregor Leschig
Grenzlandtheater des Kreises Aachen
GRIPS-Theater Berlin
Guichet-Montparnasse
Guido Verbiest
Gummiteatern
Gunilla Bergerham
Gustav Kiepenheuer Bühnenvertriebs-GmbH
Gustav Kling
Guy Soetaert
Gycklargruppen
Gycklargruppen Bröderna Florin
Gymnase Marie-Bell
Halle 14 /Rheinauhafen,
Halle Kalk,
Halles de Schaerbeek
Hamburger Kammerspiele
Hamburger Theater-Manufaktur Christoph Michel
Hans-Otto-Theater Potsdam
Hansa-Theater
HansOlov Furberg
Harlekijn
HARLEKIN Theaterverlag
Haute Coiffure
HÄMEENLINNAN KAUPUNGIN TEATTERI
Hänneschen Theater,
Hôtel Astoria
Hebertot
Hedda Sjögren
Hein Knack Theater Heinz Diedenhofen
Helena Bergmann
Helsingør Teaterhus
helsingborgs stadsteater
Helsingin Kaupungin Teatteri, Artistic Director: Asko Sarkola
HELSINGIN SUOMALAINEN TEATTERI
Hermelinsskolan Estetiska Programmet/teater
Hessisches Landestheater Marburger Schauspiel
Hessisches Staatstheater Wiesbaden
Hessisches-Bayerisches Schauspiel Michael Schwibinger
Het Collectief Ai
Het Gevolg
HET KLOKHUIS
Het Kruithuis
Het Nationale Toneel
Het Oranjehotel
HET PALEIS
Het Ro theater
Het Rozentheater
Het Toneelhuis Bourlaschouwburg:
Het Toneelhuis
Het Veem Theater
Het Werkteater,
Het Zuidelijk Toneel
Hexagone Scène Nationale Meylan
Hilda Vleugels,
Hinterhofbühne Im Theaterhaus TIG 7 Christine Samoray
Hoger Streven CENTRUM REINAERT,
Horizont Theater,
Huis a/d Amstel Theater
Hungarian Theatre Museum and Institute
IAIN HEGGIE
Igor Kroitsch
ILMESTYSTEATTERI NYT
Imperial Theater
IMPROTEATERN STJÄRNFALL
Improtheatre Stella Polaris (Kaarina Etto)
IMPROVISAATIOTEATTERI STELLA POLARIS
InDependance
Independent Theatre Zeitschrift f d freie Theater Markus Zohner
Indiens Productions
Informal European Theatre Meeting
Ingrid Kyrö
Institut Internat. du Théâtre ITI - Sécrétrariat
Institut International du Théâtre Unesco -
Institut National de la Marionnette
Interessensverband Deutscher Schauspieler
International Visual Theatre IVT Centre Socio Culturel des Sourds Tour du Village
Isa Schöier (Berit Gullberg)
ITC-independent theatre council
Jan Christiaens
Jan Gillis
Jane Friedmann (Jane Friedmann)
Jef Van Rooy
Jeugdtheater De Toverlantaarn
JOENSUUN KAUPUNGINTEATTERI
Johanna Wistrand
John Clifford
John Johnson Authors' Agent,
JOHN MCGRATH
John Vermeulen
Jontef Joachim Günther
Jorge Libaut
Jos Kennis
Josée Winnen-Vanderhaegen
jpf Produktioner (Jan Peder Forsberg)
Judiska teatern
Junges Forum-Ruhrfestspiele
Junges Theater Ralf Knapp
Junges Theater Bonn
Junges Theater Göttingen
Junges Theater Leverkusen
JYVÄSKYLÄN KAUPUNGINTEATTERI
Kabarett "Die Herkuleskeule"
Kabarett "academixer"
Kabarett "Die Kugelblitze"
Kaiserhof Theater / Kaiserdose,
KAJAANIN KAUPUNGINTEATTERI
Kajton Cie. Gent
Kalebas
KALLION TEATTERI
Kamertheater
Kammertheater im Schauspielhaus
Kammertheater Karlsruhe
Kampnagel Hamburg
Karel De Waele
Karin Veres
Karnart
KASSANDRA RY
Kölner Künstler Theater (KKT) Remmert & zum Kley GbR
Kölner Künstler Theater,
Küchengartenallee
Keller-theater Jürgen Gebert
KellerPavillon,
KEMIN KAUPUNGINTEATTERI
kiez - Bühne Silke Wallstein
Kinder- & Jugendtheaterzentrum der Bundesrepublik Deutschland
KK-Stiftelsen
Klangbühne Guricht Ralf Wendt
KLAUS ADAM Klaus Adam
Klaus Lange & Gabi Dauenhauer Klaus Lange
Klein Teater Bolderberg
Kleine Bühne Naumburg Theater für Schau- Lust-und Figurenspiel
Kleine Komödie
Kleine Komödie,
Kleines Theater am Südwestkorso Berlin
kleines theater herne e.V. Roland Kalweit
Kleines Theater im Park - Bad
Kleist-Theater Frankfurt/Oder
KLOCKRIKETEATERN
KLYS
Knirps-Theater Astrid Sacher
KOKKOLAN KAUPUNGINTEATTERI
KokoTeatteri
KOM-TEATTERI
Komödie
Komödie - Boulevard-Theater Düsseldorf
Komödie Dresden
Komödie im Bayerischen Hof
Komödie Winterhuder Fährhaus
Komedi Mobil
KOMEDIATEATTERI ARENA
KOMELA
Koninklijke Vlaamse Schouwburg
Kooperative Freier Theater NRW e.V.
Kopiosto (Info)
Korneel Paenen
KOTKAN KAUPUNGINTEATTERI
KOUVOLAN TEATTERI
Krétakör Színház (Chalkcircle Theatre)
kristina lugn
KULTTUURIKULMA
Kulturbron
Kulturhuset Barbacka (Anders Angel)
Kulturpolitische Gesellschaft, e.V.
Kungliga Dramatiska Teatern
Kungliga Operan
KUOPION KAUPUNGINTEATTERI
KUT Keski-Uudenmaan Teatteri
L'Atelier... de la Dolce Vita
l'Athanor, Scène National A'albi
l'Athéné Théatre Square de l’Opéra-Louis Jouvet,
L'Athlétic
L'Européen
L'L
L'Ourson Théatre Compagnie
La Balle au Bond Bâteau Théâtre,
La Bruyère
La Cigale
La Comédie de Béthune, Centre Dramatique National Nord-Pas de Calais
La comédie-francaise
La compagnie Colette Roumanoff au theatre Fontaine Cie C. Roumanoff
La compagnie Hellequin , Contact : Annie Bernard-Béraud
La Croix-Rousse
La Fabrique de Théâtre
La Filature
La Maison de l'Acteur
La Maison des Arts Scène Nationale de Créteil Théatre du Manege à Mauberge
La Maison du spectacle
La Phalène
La Roseraie
La Samaritaine
La Soupape
La troupe du Marquis Capricieux Hôtel de Ville 72300
La Vénerie - Centre Culturel francophone de
LAHDEN KAUPUNGINTEATTERI
Landesbühne Hannover
Landesbühne Niedersachsen-Nord
Landesbühne Rheinland-Pfalz
Landesbühne Sachsen-Anhalt
Landesbühnen Sachsen
Landestheater Burghofbühne
Landestheater Coburg
Landestheater Detmold
Landestheater Mecklenburg
Landestheater Schwaben
Landestheater und Bühnen der Stadt Gera
Landestheater Württemberg-Hohenzollern
Landesverband Freier Theater
Landesverband Freier Theater in Niedersachsen
LAPPEENRANNAN KAUPUNGINTEATTERI
Lars Natten Norén AB (Margareta Petersson)
Lars Norén (Margareta Petersson)
LASTENTEATTERI TEATTERIPORUKKA
Latvian Drama Agency
Latvian Playwrights Guild
Lavoir Moderne Parisien
LÄHIÖTEATTERI
Länsteatern Örebro
Länsteatern i Skaraborg
Länsteatern Jämtland-Härjedalen
Länsteatern på Gotland
Lübecker Theater GmbH
Le Botanique
Le Café
Le Cercle
Le Channel, scène nationale de Calais
Le CID Le Centre d'Information et de Documentation
Le Funambule
Le Grand Bleu, Directeur Bernard Allombert
Le Jardin de ma soeur
Le Loup
Le Maillon - Theatre de Strasbourg
LE MANÈGE , SCÈNE NATIONALE
Le Mystral
Le Phénix/Scène Nationale de Valenciennes
Le Point du Jour
Le Prologue
Le Public
Le Quartz
Le théatre de la Cité
Le Théatre en pointe
Le Théatre Paris-Vilette
Le Théâtre de l'Escalier
Le Théâtre de La Chrysalide
Le Trianon
Le Village
Leeze Array
Leidse Schouwburg
Leo Van Tilborg
Leporello
Les Chiroux
Les Petits Ruisseaux
LIEKKI-TEATTERI
LILLA TEATERN
Liss Myrås
Listen Visual (Peder Forsberg)
LIZ LOCHHEAD
Lochemse Schouwburg
Lode Ansoms
Lode Pools
LOFFT
Los Cojones Del Toro
LOT-Theater
Lotta Uvenkrans
Louis Boonen
Luc Kerkhofs
Luc Van Den Briele
Luc Vanheessen
Lucernaire Centre National d'Art et d'Essai
Madeleine
Magic Land Théâtre
Maia teater & musik
mainzer kammerspiele
Maison Antoine Vitez Centre international de la traduction théâtrale
Maison de la Culture d'Arlon
Maison de la Culture de Dinant
Maison de la Culture de Tournai
Maison des Cultures du Monde
Maison du Théâtre et de la Danse
Malmö Dramatiska Teater
Malmö musikteater
Manufacture des Oeillets
Marais
Marburger Theaterwerkstatt Theater neben dem Turm (TNT)
Marc Smet
Marc Van Hoof + liedjes van I.
Marc Vanspauwen
MARCELLA EVARISTI
Maria Björkman
marianne
Marianne Strand
Marigny
Mark De Bie
Martin Mutter
Martin Ohrt
Masthuggsteatern (Info)
Mathurins
Maurice Habex
Maxim Gorki Theater
Månteatern
Mélo d'Amélie
Métamorphosis
Mülheimer Figurentheater Wodo Puppenspiel Dorothea Welfonder
Münchner Kammerspiele
Münchner Theater für Kinder
Münchner Volkstheater
Mecklenburgisches Landestheater Parchim
Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin
Mehmet Fistik
Melkweg
Meneer Eerde-kens
Meta Theater
Metafor Media
Metamorphose, MaskenKlangTheater
Metropol-Theater Berlin
Michael Cocke
MICHAEL'S MAGISCHES THEATER Michae Sondermeyer
Michel
Michodière
MIKKELIN TEATTERI
Ministère Culture et Communication
Mitteldeutsches Landestheater
Mittelsächsische Theater und Philharmonie
Mittiprickteatern (Info)
Mogador
Mokrusch Productions Ulrich Mokrusch
Molière - Maison de la Poésie
Montmartre - Galabru
Montparnasse
Morgan Alling
MOTELLI SKRONKLE
MT-Netz (Ingenieure für Theater-&Veranstaltungstechn.)
Musée Antoine Wiertz
Musée des Chemins de Fer
Musée International du Carnaval et du Masque
MUSIIKKITEATTERI MUSTI
Musikteatern i Värmland
Musiktheater Lupe Katrin Orth Osnabrück
My Holmsten (My Holmsten)
Myre teater (Lotta Ramquist)
Nand Bruynooghe
National Council for Drama Training
Nationaltheater Mannheim
Näytelmäkulma Drama Corner
Näytelmäkulma/Nordic Drama Corner (Riitta Pohjola)
Nürnberger Burgtheater
Ne quittez pas je vous le passe THEATRE JEAN COCTEAU Centre Culturel Saint-Exupéry
Nederlands Theater Gent
Needcompany
NEONTEATTERI
Neue Bühne - Niederlausitzer Theaterstädtebund Senftenberg
Neues Tendenz Theater
Neues Theater
Neues Theater am Holstenwall
neues theater/ schauspiel halle
Nicholas Wakeham (Nicholas Wakeham)
Niederdeutsches Ernst-Waldau-Theater
Niedersächsische Staatstheater Hannover
Nieuw Wezemaals Toneel
NOLUBIDA (Jurn Fontein)
NOORD NEDERLANDS TONEEL
Nordharzer Städtebundtheater Halberstadt/QuedlinburgNordharzer Städtebundtheater Halberstadt/Quedlinburg
Nordic Theatre Company
Nordiska Aps
Nordostoberfränkisches Städtebundtheater
Norrbottensteatern
Norrdans
Norrlands Musik- och Dansteater
Norrlandsoperan
Nouveau Théâtre du Méridien
Nouveau Théâtre Mouffetard
Nouveautés
NUKKETEATTERI ROOMA
NUKKETEATTERI SAMPO
NUKKETEATTERI SYTKYT
NUKKETEATTERI VIHREÄ OMENA
NVKT, NATIONAAL VLAAMS KRISTELIJK TONEELVERBOND (National Flemish Christian Theatre Federation)
Nya Skånska Teatern
Odenteatern (Info)
Oeuvre
Ohnsorg-Theater
Oktoberteatern (Info)
Oldenburgisches Staatstheater
Olympia
Oneironaut (Héctor García-Jorquera)
Oosterpoort
Opernhaus/Yakult-Halle,
Orchesterbüro
Orionteatern
Orkater
OULUN KAUPUNGINTEATTERI
Palais des Beaux-Arts de Charleroi
Palais des Congrès
Palais des Glaces
Palais des Sports
Palais Royal
Panikteatern (Info)
Pantominteatern (Info)
Parktheater
Pavement Performances
Pär Lagerkvists dödsbo
PDL Produktion & Design
Pegasus - Theater Bernhard Mohr
Pegasus GmbH (Boris Priebe)
PERFORMANCESIRKUS ry
Peter Henze Theater & Geschichten Peter Henze
Peter Körner
Peter Opstaele
Peter Quilter
Peter Schneckmann
Petit Bec Figurentheater Hiltrud Vorberg-Beck
Petit Théâtre
Petit Théâtre de Paris
Petra Lyon
Pfalztheater Kaiserslautern
Piccolo-Theater,
Pierre Soetewey
Piet Reymen en Karel Van Rompaey
PIKKU-LILLAN
Piteå kammaropera
Plateau
Plaza Futura
Poche Montparnasse
Podium (Info)
Pol Anrys
Polanentheater
POLYPICTURES Loraine Iff
PORIN TEATTERI
Porte Saint-Martin
Posthuis Theater
Potinière
primusteatern
Prinzregenten-Theater GmbH
Profilteatern (Info)
Provinciaal Centrum voor Theater,
PUMA Scenkonst (Aurelia Le Huche)
Puppentheater Dresden
Puppentheater Lapislazuli,
Pygméteatern (Info)
Q-TEATTERI
Raad vor Cultuur
RADIOTEATERN
Raf Op de Beeck
Rainer Binz
RAKASTAJAT-TEATTERI
rammbaff-theater
Ranelagh
RASEBORGS FESTSPEL/Västnyländska Ungdomsringen
RAUMAN KAUPUNGINTEATTERI
Raymond Goovaerts,
Regionteatern Blekinge/Kronoberg
Rekarnes Dramagrupp
Renaissance
Renaissance-Theater
Renard
René Gybels
Rheinisches Landestheater Neuss
Rideau de Bruxelles Palais des Beaux-Arts
RIIHIMÄEN TEATTERI
Rik Vanessche
Riksteatern
Rive Gauche
Robert Forrest
Robert Risbourg
Robert Rombaut
Ros & Dynamit
Roslagens Sommarteater (Anders Larsson)
Rotationstheater Reintraut Schmidt-Wien
Rotterdamse Schouwburg
Rough Magic Theatre Company
ROVANIEMEN TEATTERI
Rowohlt Theater Verlag
Rrrabatzzz Theater
RSAMD - The Royal Scottish Academy of Music and Drama
Rudy Soetewey
RYHMÄTEATTERI
S. Fischer Verlag, Theater & Medien (Dr. Barbara Neu)
Saarländisches Staatstheater
SACD - société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques
Saeed Hooshidar
Saint-Georges
Salle Communale de Wanze
Sandkorn Theater
SAVONLINNAN KAUPUNGINTEATTERI
Savoy Theatre, Contemporary Dance, Music Theatre, Contact person: Tapani Närhi Director
Sächsische Staatsoper Dresden (Semperoper)
Södra Teatern
Sörmlands Musik & Teater
Sörmlands Musik & Teater
Scala
SCDA
SCDA promote all aspects of community theatre in Scotland.
Scengångarna
Schaubühne am Lehniner Platz
Schauburg-Theater der Jugend
Schauspiel Leipzig
SchauspielHaus
Schauspielhaus Bochum
Schauspielhaus/Westend,
Schillertheater NRW
Schillertheater NRW -Musiktheater Gelsenkirchen
Schleswig-Holsteinisches Landestheater und Sinfonieorchester
SCHLOß BRÖLLIN e.V. Peter Legemann
Schloß-Theater Celle
Schloßpark-Theater
Schloßtheater Moers Kastell 6
Schlosserei,
Schnürschuh-Theater Karin Uthoff
Schouwb. De Leeuwenbrug
Schouwburg Amphion
Schouwburg Amstelveen
Schouwburg Arnhem
Schouwburg De Hanzehof
Schouwburg De Kring, contactperson: Directie: Leo Kievit - tel. 0165 - 55 55 55
Schouwburg De Lievekamp
Schouwburg Het Park
Schouwburg Junushoff
Schouwburg Kunstmin
Schouwburg Odeon
Schouwburg Ogterop
Schouwburg Orpheus
Schouwburg Tilburg
Scottish Arts Council
Scottish Community Drama Association
Scottish Playwrights
SEINÄJOEN KAUPUNGINTEATTERI
Sendino-Theater,
Senftöpfchen,
SEPPÄ CALLAHANIN FILMIMAAILMA
Sibylle Krapp
Sigurdteatern
Siloewet
SIMON DONALD
SKÄRGÅRDSTEATERN
Skånes Dansteater
Slagthuset
Slavateatern
Smålands Musik & Teater
SNAC-Syndicat National des auteurs et des Compositeurs
Spegelteatern
Splendid Saint-Martin
Ssälawih Hans-Martin Lehmann
St. Pauli-Theater
Staatsschauspiel Dresden
Staatstheater am Gärtnerplatz
Staatstheater Braunschweig
Staatstheater Cottbus
Staatstheater Darmstadt
Staatstheater Kassel
Staatstheater Mainz
Staatstheater Stuttgart
Stadsgehoorzaal
Stadsschouwb.De Harmonie
Stadsschouwburg
Stadsschouwburg Eindhoven
Stadsschouwburg Heerlen
Stadsschouwburg Nijmegen
Stadsschouwburg Utrecht
Stadsschouwburg Velsen
Stadsscouwburg
Stadttheater Aachen
Stadttheater Bremerhaven
Stadttheater Fürth
Stadttheater Gießen
Stadttheater Heilbronn
Stadttheater Hildesheim
Stadttheater Ingolstadt
Stadttheater Konstanz
Stadttheater Pforzheim
Stadttheater Würzburg
Staffan Göthe RTC AB
Stan
Städtische Bühnen Augsburg
Städtische Bühnen Bielefeld
Städtische Bühnen Münster
Städtische Bühnen Nürnberg Schauspiel, Oper
Städtische Bühnen Osnabrück
Städtische Puppentheater Magdeburg
Städtische Theater Chemnitz
Ständige Konferenz Spiel & Theater an dt. Hochschulen
Stångådalens gymnasium
Steffen Schulz
STELLA DEN HAAG
Stephan Eckl
STEWART CONN
Stiftelsen Framtidens Kultur
Stoa, Contemporary Dance, Music Theatre, Contact person: Paula Lehto Director
Stockholms Improvisationsteater
Stockholms Musikalkompani
Stockholms Stadsteater
Strindbergsmuseet
STUDIO 17
Studio Notus
Studio Théâtre
Studiobühne Köln,
SUE GLOVER
Suhrkamp Theaterverlag
Sunklo/Finlands Dramatikerförbund
Suomen Elokuvatoimistojen Liitto/Finlands Filmbyråers Förbund
Suomen Kansallisooppera/Finlands Nationalopera
SUOMEN KANSALLISTEATTERI (Nationalteatern)
Suomen Näytelmäkirjailijaliitto- Finlands Dramatikerförbund
Suomen Näyttelijäliitto/Finlands Skådespelarförbund (Info)
Suomen Teatteritoimisto/Teateragenturen i Finland
Svensk Teaterunion
SVENSKA TEATERN I HELSINGFORS
Sveriges Dramatikerförbund (Linda Åhlström, Förbundssekreterare)
Sveriges Dramatikerförbund (Susin Lindblom)
Sveriges Författarförbund
Sveriges Författarfond
Tamar Cohen
TAMPEREEN KOMEDIATEATTERI
TAMPEREEN TEATTERI
TAMPEREEN TYÖVÄEN TEATTERI
TANZRAUM,
Tanztheater Wuppertal Pina Bausch GmbH
tanztheater.de Jürgen Arp
tanztheater.de
TAS-theaterproduktionen Emanuel J Horscht
Tatarin Gero Hirschelmann
TBB
Teater & Musik (Cecilia Öhnfeldt)
Teater 23 (Info)
Teater Aksiedent
Teater Allena
Teater Amabile
Teater Bambino (Info)
Teater Bhopa (Info)
Teater DaCapo (Info)
Teater Ettettett (Gunilla Bergerham, Eva Bäckman)
Teater Exces
Teater Galeasen (Info)
TEATER GEIST
Teater Giljotin
Teater Glädjetår
TEATER GRÖNSAK
Teater Halland
Teater Hela Livet (Info)
Teater i Haga
Teater Jaguar (Brita Lindgren)
Teater Jetebra (Johanna Ghattas)
TEATER JOSEFINA (Info)
teater KAOS (max lundqvist)
Teater Kapija (Info)
TEATER KENNEDY
Teater Kurage (Info)
teater Labil
Teater Lilith (Info)
Teater Lombroso (Ulf Gran)
Teater Magnolia (Marga Pettersson)
TEATER MESTOLA
Teater Mila (Robert Markström)
Teater Mirakel
Teater Pegasus (Johan Briggert)
Teater Pero (Info)
Teater Sagohuset (Info)
Teater Scenario
Teater Sexton
Teater Torstenson
Teater Trac
Teater Traska i Åtvidaberg
Teater Tre (Info)
Teater Trixter (Info)
Teater Uno (Info)
Teater Västernorrland
Teater Västmanland
Teaterförlag Arvid Englind AB
TEATERi
Teaterkontoret
teatern.nu
Teaterpunt
TEATTERI 2000
TEATTERI AVOIMET OVET
TEATTERI EUROOPPA NELJÄ
TEATTERI FEENIKS
TEATTERI GORGO
TEATTERI HEVOSENKENKÄ
TEATTERI IMATRA
TEATTERI ISIS
Teatteri ja Mediatyöntekijät/Teater och Mediearbetarna i Finland (Info)
TEATTERI JURKKA
TEATTERI KAMIINA
TEATTERI KEHÄ III
TEATTERI MUKAMAS
TEATTERI PESÄ
TEATTERI PIENI SUOMI
TEATTERI TAKOMO
TEATTERI TOWI
TEATTERI VANHA JUKO
Teatterikorkeakoulu/Teaterhögskolan i Finland
Teatterin Tiedotuskeskus/Informationscentralen för teater i Finland (Info)
TEATTERIRYHMÄ RAVISTUS
TEATTERISEURUE HANNA JA LAPSET
TEATTERISUSI
Tejater Navenant
Testförläggare
TF 2 compagnie Jean - François Peyret théâtre
th-net Theater im Netz
Thalia Theater Halle
Thalia-Theater
THÉÂTRE D'AZUR
THÉÂTRE DE L'EST PARISIEN TEP
Théatre 95Artistic Director: Joël Dragutin Allée du théâtre 95000 Cergy
théatre de l'Aquarium
Théatre de la Rencontre
Théatre du Cri
théatre du Soleil
théatre Grevin
Théatre National de la Colline
Théatre Orkydhé Rennes
Théâtre 13
Théâtre 14 Jean-Marie Serreau
Théâtre 140
Théâtre Arlequin
Théâtre Daniel Sorano
Théâtre de Binche
Théâtre de Cornouaille / Scène Nationale de Duimper
Théâtre de Fortune
Théâtre de l'Ancre
Théâtre de l'Aurore
Théâtre de l'Epi
Théâtre de l'Epouvantail
Théâtre de l'Equipe
Théâtre de l'Ile Saint-Louis
Théâtre de la Balsamine
Théâtre de la Cité Internationale
Théâtre de la Place
Théâtre de la Tempête - Cartoucherie,
Théâtre de la Toison d'Or
Théâtre de la Valette
Théâtre de la Vie
Théâtre de la Ville
Théâtre de Namur
Théâtre de Nesle
Théâtre de Paris
Théâtre de Poche
Théâtre de Proposition
Théâtre de Quat'sous
Théâtre de Rungis
Théâtre de Vanves
Théâtre des Carmes
Théâtre des Martyrs
Théâtre des Quatre Mains
Théâtre des Songes
Théâtre du Cap c/o Cabello Reyes
Théâtre du Lierre
Théâtre du Rond Point
Théâtre du Tambour Royal
Théâtre du Temps
Théâtre du Vaudeville
Théâtre Equestre Zingaro Fort D'Aubervilliers
Théâtre Jean Vilar
Théâtre Les Tanneurs
Théâtre Lucien Paye
Théâtre Marni
Théâtre Molière
Théâtre National de Chaillot, Artistic Director: Jérome Savary Adm. Director: Olivier Lombardie In charge of ext. relations: Elodie Forcade: + 33 1 53 65 31 02
Théâtre National de la Communauté Wallonie-Bruxelles
Théâtre National de Strasbourg
Théâtre National de Toulouse Théâtre de la cité
Théâtre Océan Nord
Théâtre Populaire de Lorraine Centre Dramatique Régional de Thionville
Théâtre Proscénium
Théâtre Royal des Galeries
Théâtre Royal du Parc
Théâtre Saint Michel
Théâtre Trévise
Théâtre Varia
Théâtre Vollard
Théâtre-Poème
Théo Théâtre
Thüringer Landestheater Eisenach-Rudolstadt-Saalfeld
The Canadian Playwrighters Union
The English Theatre of Hamburg
The Felix Meritis Foundation
THE GUILD OF PLAYERS
The League Of Good People, LOGP (Françoise von Roy)
Theater "Die Färbe"
Theater & Congrescentrum De Flint
Theater 't Speelhuis
Theater aan de Parade
Theater aan de Schie
theater aan het Spui
Theater aan het Vrithof
Theater Alte Werkstatt
Theater am Dom
Theater am Kurfürstendamm
Theater am Platanenhain
Theater am Sachsenring,
Theater an der Herzogstraße,
Theater an der Kö
Theater Antigone
Theater Bellevue
Theater Chiffre 3000 H Marcus Baltzer
Theater De Biekorf
Theater de Flint
Theater de Kolk
Theater De Korre
Theater De Lampegiet
Theater De Metropole
Theater De Muzeval
Theater de Vest Alkmaer
Theater de Veste
Theater der Altmark
Theater der Bundesstadt Bonn
Theater der Jungen Generation
Theater der Jungen Welt
Theater der Keller
Theater der Landeshauptstadt Magdeburg
Theater der Nacht Ruth Schmitz
Theater der Stadt Aalen
Theater der Stadt Baden-Baden
Theater der Stadt Duisburg
Theater der Stadt Frankfurt
Theater der Stadt Heidelberg
Theater der Stadt Koblenz
Theater der StadtRemscheid Helga Müller-Serre
Theater des Westens
THEATER DIDDA Peter Feder
Theater Dortmund
THEATER EGGS PRESS THEATER EGGS PRESS Jojo Ludwig
Theater Erfurt
Theater Erlangen
Theater für Kinder
Theater für Satire und Figuren
Theater für Trillionen Manuela Langosch
Theater Görlitz
Theater Hagen
Theater Harlekin, Frechen, Theater Harlekin, Frechen,
Theater Havarie Ingrid Ollrogge
Theater Hotel de Oranjerie
Theater im Bauturm,
Theater im hof,
Theater im Rathaus
Theater in der Basilika
theater in der westentasche
theater itzehoe Siegfried Keuper
Theater Karfunkel Birgit Ermers
Theater Keine Theater Keine Maennekes Andreas Lingnau
Theater Klapperkasten,
Theater LAK
Theater Lüneburg
Theater Malpertuis
Theater Metronom A. Goehrt
Theater mit Masken & Ristorante Immortale Michael Vogel
Theater Nordhausen / Loh-Orchester Sondershausen, GmbH
Theater Oberhausen
theater PassParTu Heidi Callewaert
Theater Peter Fehr Rainer Bauer
Theater Putbus Klaus Möbus
Theater Romein
Theater Rostune
Theater Salz & Pfeffer Peter Schmidt
Theater Satyricon DirkRademacher
Theater Stap
Theater Tentakel Oliver Grehl
Theater Tom Teuer Tom Dahl
Theater Trier
Theater und Philharmonie Essen GmbH
Theater van het Oosten
Theater Vorpommern
Theater Waidspeicher
Theater Winfried Wrede Winfried Wrede
Theater Zeebelt
Theater Zeitz
Theater Zuidpool
Theater Zwickau
Theater- und Orchester GmbH Annaberg Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg
Theaterdilldopp Stefan Kuntz
Theatergroep Maccus
TheaterHaus Köln
Theaterhotel Almelo
Theaterinstituut Nederlands
theaterMalpertuis TM
Theaterpädagog. Zentrum Peter Maier
Theaterpädagogisches Zentrum,
Theatersommer Veranstaltungs GmbH
Theatertreck
Theaterverlag Hofmann-Paul
theaterwerkstatt Hannover Martina von Boxen
Theaterwerkstatt Pilkentafel Petra Dassau
Theaterzaal De Kift
Theatre de la Commune
Theatre de La Huchette
Theatre de la main d'or
Theatre Espace Acteur
Theatre Essaion
Theatre Jeune Public Centre Dramatique National
Theatre Odéon de l'europé
Theatre Pole de Sud
THEATREduNORD
Theéatre de la Ville
ThevoMefüMe Christoph Daigl
TnDB Parvis Saint-Jean
Tom McGrath
Toneel Heverlee
Toneel Vier
TONEELGROEP AMSTERDAM René van der Pluijm
Toneelgroep ARTI
Toneelgroep De Appel
Toneelgroep Elf
Toneelgroep en theater Imperium
Toneelkring Ransbecca
Toneelschuur
Toneelvrienden de Lo
Tony Peake
tooneelgezelschap vereeniging maatschappij discordia
Toonmaas BUREAU / OFFICE, DINI v.o.f.
Torbjörn Jansson (Torbjörn Jansson)
totem théâtre colmar
Tour et Taxis
Tourtour
Trétaux de France jean Danet
Tréteaux de Bruxelles
Tribüne
Tristan Bernard
Trocadéro
Tropeninstituut Theater
Troupe a'crau
Trusttheater
TRYCKERITEATERN
TT Theater Tentakel Oliver Grehl
TURUN KAUPUNGINTEATTERI
TURUN UUSI TEATTERI - LINNATEATTERI
Twentse Schouwburg
Uckermärkische Bühnen
Ulmer Theater
UNAC - Union Nationale des Auteurs et Compositeurs - Pour la protection et la défense des droits des auteurs et compositeurs
Ung teater i Täby/Flygvillan
UNGA TEATERN
Universität, Fb 4 Institut f. Theater-,Film- Prof. Dr. Elmar
UNIVERSUM - AURINKOTEATTERI
UNIVERSUM - SIRIUS TEATERN
UNIVERSUM - TEATER MARS
UNIVERSUM - TEATTERI VENUS
Unnamed contact
Upsala Stadsteater
UUSI TEATTERI /Nya Finska Teatern
Uwe Drotschmann
VAASAN KAUPUNGINTEATTERI
Vaganten Bühne Berlin
Van den Nestlei 7-9
Van der Auwera
Varbergs Musikteater
Variétés
VARKAUDEN TEATTERI
Västerbottensteatern
västerbottensteatern (Mikael Olsson)
Västsvenska teater och dans/Älvsborgsteatern (Info)
Västsvenska teater och dans/Bohusläns Teater
Verband Deutsche Puppentheater e.V.
Verband Deutscher Schriftsteller Sabine Herholz
Vereinigte Städtische Bühnen Krefeld und Mönchengladbach
Verlag Autorenagentur GmbH
Verlag der Autoren
Verlag der Autoren GmbH & Co. KG
Verlag für Kindertheater Uwe Weitendorf
Verlatstraat 20-22,
Vertriebsstelle & Verlag Dt. Bühnenschriftst. & Bühnenkomp.
Vesna Stanisic (Vesna Stanisic)
VICTORIA
Vieille Grille
VIIRUS, Teater: Råholmen/Rajasaari
Vingtième Théâtre
Vis a Vis
Vlaams Theater Instituut
vladimir oravsky (vladimir oravsky)
Vlinders & Co
Vogtlandtheater Plauen
Volkmar Held
Volksbühne
Volkstheater Millowitsch,
Volkstheater Rostock
Vooruit kunstencentrum
Vorpommersche Landesbühne
VSB Theater a.d Schie
VTA Vlaamse Tonelauteurs
Wall Street Theatre Andreas Wiegels
Warner&Consorten
WASA TEATER
Wattne & De Factorie
Waux-Hall
Württembergische Landesbühne Esslingen
Werken is Zalig
Werktheater
Westdeutsches Tourneetheater Remscheid
Westfälische Kammerspiele Paderborn, Theater am Rathausplatz
Westfälisches Landestheater
Wetter
WhatsOnMedia, kulturkanalen
Willy Wuyts
Wolfgang-Borchert-Theater, Zimmertheater Münster
Wolfsburger Figurentheater Compagnie Andrea Haupt
Writernet (Stephen Tippett)
Wurzwallner Raimund Wurzwallner
XL Théâtre
Ystads Stående Teatersällskap
ZALEN - CULTUURCENTRUM Stadsschouwburg,
Zürcher Puppentheater Anita Müller
Zebu Kluth
Zentrum BRD des Internat. Theaterinstituts (ITI)
Zwevegems Teater
[NES]De Brakke Grond Nes 45, [NES]Frascati Nes 63

Resultatsida: 1

Totalt 1402 träffar